close
تبلیغات در اینترنت
غدیر در ایینه تکلیف2
لوگوی وبلاگ

آرشیو ماهانه

نظرسنجی
مهم ترین عامل شکستن بیعت مردم بعد از غدیر چه بوده؟
مهم ترین عامل فاجعه بزرگ منا چیست؟
     
تولیدات وبلاگ
 

 
روز شمار غدیر
 
 

منوی وبلاگ

 

 

 
غدیر در ایینه تکلیف2
 
 

 

 عمل روز غدیر برابر با هشتاد ماه است. [ وسائل: ج 7 باب 14 ح 6. ] به علت اهمیت این روز اعمال و آدابى ذكر شده كه با هیچ روزى برابرى نمى كند و مختص به قشر خاص و سنّ معیّنى نیست و داراى ابعاد اعتقادى و عبادى مختلفى است.

معرفت و درك اهمیت این روز از این حدیث بخوبى معلوم مى شود كه امیرالمؤمنین علیه السلام خطاب به مردم كوفه در روز غدیر فرمودند:

كسانى كه فضل غدیر را بدانند از افرادى هستند كه قلب آنها براى ایمان امتحان شده است. [ اقبال: ص 468. ]

در قسمتى دیگر از كلامشان فرمودند:

كسانى كه فضل امروز را بدانند و معرفت نسبت به آن پیدا نمایند ملائكه هر روز ده بار با آنها مصافحه مى كنند.

در ادامه مى فرمایند:

فضیلت این روز در اعطاى خداوند متعال به عامل آن به عدد قابل شمارش نیست. [ اقبال: ص 468. ]

 

جمع شدن و با هم بودن

از نامهاى روز غدیر 'یوم الجمع المشهود' است. [ خطبه امیرالمؤمنین علیه السلام در روز عید غدیر در كوفه. ] در خطبه ى روز غدیر كه مصادف با روز جمعه بود، امیرالمؤمنین علیه السلام در كوفه فرمودند:

'و اجمعوا یجمع اللَّه شملكم'. [ خطبه ى امیرالمؤمنین علیه السلام در روز عید غدیر در كوفه. ]

مجالس دسته جمعى مخصوصاً در چنین روزى كه اعلان ولایت و حقانیت امیرالمؤمنین علیه السلام است، بسیار ممدوح و نیكو و باعث تعظیم شعائر اللَّه و شادى اهل بیت علیهم السلام و باعث تعظیم شیعه و عظمت فرقه ى ناجیه است.

تبریك گفتن


از نامهاى روز غدیر 'یوم التهنئة' است. [ اقبال: ص 464.  خطبه ى امیرالمؤمنین علیه السلام در روز عید غدیر در كوفه. ] و منظور تهنیت به رسول خدا صلى الله علیه و آله و به امیرالمؤمنین علیه السلام و همچنین تبریك مؤمنین به یكدیگر است.

تبریك گفتن به رسول خدا

حضرت رسول صلى الله علیه و آله در روز غدیر فرمودند: [ الغدیر: ج 1 ص 274. ] 'هنّئونى، هنّئونى': به من تهنیت بگویید!

لذا در بعضى از زیارات و ادعیه در این روز خطاب به رسول خدا صلى الله علیه و آله تبریك مى گوییم. پس سزاوار است كه مؤمنین ادعیه و زیارات این روز را كه زیارت رسول خدا صلى الله علیه و آله هم در آن است قرائت كنند.

تبریك گفتن به امیرالمؤمنین

در روز غدیر خم بعد از اتمام خطبه حضرت رسول خدا صلى الله علیه و آله در خیمه اى كه اختصاص به خود آن حضرت داشت، نشستند و امر فرمودند امیر المؤمنین علیه السلام را كه در خمیه ى دیگرى بنشیند و مردم را امر فرمودند كه به آن حضرت تهنیت و تبریك بگویند. بعد از بیعت مردها امر فرمودند كه زنها نیز تبریك بگویند و بیعت نمایند.

امیرالمؤمنین علیه السلام در خطبه ى غدیر فرمودند: پیامبر صلى الله علیه و آله فرمودند: به یكدیگر تبریك بگویید، و امروز را عید قرار دهید. سپس فرمودند: این كلمات را رسول خدا صلى الله علیه و آله به من امر فرمودند تا بیان كنم.

 

تبریك گفتن مؤمنین به یكدیگر

در این روز شریف نوع برخورد ما شیعیان با یكدیگر و كلماتى كه باید گفته شود از ناحیه ى معصوم علیه السلام به ما رسیده است. [ اقبال: ص 461 تا 463. ] هنگامى كه مؤمنین یكدیگر را ملاقات كردند، بعد از سلام و مصافحه این تهنیت را بگویند: اَلْحَمْدُ للَّهِِ الَّذى جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّكینَ بِوِلایَةِ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ وَ الاَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلامُ.

و نیز بگویند: 'اَلْحَمْدُ للَّهِِ الَّذى اَكْرَمَنا بِهذَا الْیَوْمِ وَ جَعَلَنا مِنَ الْمُوفینَ بِعَهْدِهِ اِلَیْنا وَ میثاقِهِ الَّذى واثَقَنا بِهِ مِنْ وُلاةِ اَمْرِهِ وَ الْقُوّامِ بِقِسْطِهِ وَ لَمْ یَجْعَلْنا مِنَ الْجاحِدینَ وَ الْمُكَذِّبینَ بِیَوْمِ الّدینِ. [ اقبال: ص 476. مفاتیح الجنان: اعمال غدیر. زاد المعاد مجلسى: اعمال غدیر. ]

 

اطعام كردن

[ مدارك قبلى از خطبه ى حضرت امیر علیه السلام، اقبال: ص 465 تا 475. مصباح الزائر: فصل هفتم. ]

از نامهاى روز غدیر 'یوم اطعام الطعام' است.

در این روز شریف اطعام مؤمنین و افطار دادن ثواب زیادى دارد. در سالى كه روز جمعه و غدیر با هم مصادف بود امیرالمؤمنین علیه السلام بعد از خطبه ها با فرزندان و شیعیانش به منزل حضرت مجتبى علیه السلام تشریف بردند، براى صرف غذایى كه پیشتر براى آن بزرگواران تهیه شده بود.

در این روز شریف سزاوار است دوستان امیرالمؤمنین علیه السلام به حد وسع بهترین مجالس و پذیرایى ها را انجام دهند و به مؤمنینى كه اقدام به این امر مى نمایند مساعدت مالى و فكرى نمایند تا در ثواب آنها شریك شوند و مجلس از ابهّت شایسته اى برخوردار شود.

حضرت رضا علیه السلام در ثواب اطعام در آن روز مى فرماید: 'من اطعم مؤمناً كان كمن اطعم جمیع الانبیاء و الصدیقین'. [ اقبال: ص 464. از كتاب النشر و الطى. ] هركس در آن روز مؤمنى را اطعام كند مانند كسى است كه همه ى انبیا و صدیقین را اطعام كرده باشد.

 

هدیه دادن به مؤمنین

[ خطبه حضرت على علیه السلام در كوفه روز عید غدیر. وسائل: ج 7 باب 14. ]

از نامهاى روز غدیر 'یوم الحباء و العطیة' است.

هدیه باعث زیادى محبت و از بین رفتن كینه ها و شدت الفت بین مؤمنین مى شود. قال على علیه السلام: 'وهبوا لإخوانكم و عیالكم من فضله': [ خطبه حضرت على علیه السلام در روز غدیر. ] در این روز از فضل خداوند به برادران و عیال خود ببخشید.

در هیچ روزى از سال به اندازه ى این عید اسلامى و شیعى تأكید بر هدیه دادن به برادران دینى و نزدیكان بالأخص اهل و عیال و فرزندان نشده است.

در این روز نثار حضرت فاطمه علیهاالسلام را كه در شب زفاف آن حضرت در سدرة المنتهى از درخت طوبى نثار كردند، ملائكه براى یكدیگر به هدیه مى فرستند.

                                                                                                 

احسان كردن به مؤمنین

از نامهاى روز غدیر ''یوم صلة الاخوان'' است.

از سنتهاى حسنه احسان نمودن اعم از هدیه دادن و انفاق كردن است، كه فرموده اند: احسان و نیكى مال و عمر را زیاد مى كند. [ اقبال: ص 463. ] گاهى با تبسم به صورت برادر دینى خود به او احسان كرده اى، و گاهى عبور دادن شخصى از خیابان نوعى احسان است، و گاهى قرض دادن به برادر دینى احسان محسوب مى شود. گاهى گوش دادن به مشكل برادر دینى احسان است، و گاهى قدم برداشتن براى رفع گرفتارى برادر دینى احسان به اوست.

در این روز شریف كه بهترین زمان براى احسان است و ثواب آن مضاعف بر روزهاى دیگر است، ائمه معصومین علیهم السلام ما را امر به احسان فرموده اند.

یكى از موارد احسان، نیكى به برادر دینى در روز غدیر است بدون آنكه او درخواستى داشته باشد. اگر قبل از درخواست برادر دینى به او احسان و اكرام و انفاق كند مانند كسى است كه این روز را روزه بگیرد و شب آن روز هم به عبادت مشغول باشد.

 

شاد كردن مؤمنین

[ خطبه حضرت على علیه السلام در روز غدیر. ]

از نامهاى روز غدیر ''یوم السرور'' است.

ایجاد فرح و سرور در برادر دینى ثواب بسیار دارد و وسعت روزى مى آورد، و اثرات اخروى نیز دارد مثل اینكه قبر او یكى از روضه هاى بهشت قرار مى گیرد.

اسباب شادى بسیار است مثل هدیه دادن، مشكلات شخصى را برطرف كردن، مهمانى كردن، و اشعار در مدح و منقبت اهل بیت علیهم السلام قرائت كردن و سرودن و ذكر قضایایى كه واقعیت است و دیگران را در وقت شنیدن به فرح و سرور كشاند.

در روایت وارد شده كه این روز روز نفى غمها است و مهربانى كردن رحمت الهى را به دنبال دارد. [ اقبال: ص 463. ]

 

انفاق و صدقه

[ خطبه حضرت على علیه السلام در روز غدیر. ]

از نامهاى روز غدیر ''یوم الانفاق'' است. انفاق در هر حالى در زندگى انسان و سلامتى و عاقبت به خیرى در خود صدقه دهنده و نسل او و توفیق در انجام كارهاى خیر تأثیر دارد.

نمونه هاى انفاق را مى توان در مهمانى، آب دادن، تهیه ى لباس براى مستمندان، موعظه و نصیحت دلسوزانه، و از مال و جان و آبرو براى دیگران مایه گذاشتن مشاهده كرد.

در روز عید غدیر كه بهترین ایام براى انفاق است ثواب این نیكیها مضاعف مى شود. یك درهم انفاق در آن روز دویست هزار درهم محسوب مى شود، و در روایتى یك درهم را به یك میلیون درهم برابر دانسته است. [ تهذیب: ج 3 ص 144. ] امیرالمؤمنین علیه السلام مى فرمایند: ''شیعتنا یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا و یبذلون اموالهم و انفسهم لنا'' یعنى: ''شیعیان ما در خوشحالى ما خوشحال و در حزن ما محزون مى شوند و مال و جانشان را براى ما بذل مى نمایند''. شیعیان و دوستان اهل بیت علیهم السلام این كلام امام علیه السلام را نصب العین خود قرار دهند تا مجالس ائمه علیهم السلام با عظمت گردد، و در آن روزها از دادن صدقه و انفاق و خوشحال كردن فقراى شیعه كوتاهى ننماید. [ غرر الحكم: ج 2 ص 549 تا 668. ]

 

صله رحم

[ خطبه حضرت على علیه السلام در روز غدیر. وسائل: ج 7 باب 14. ]

صله ى رحم و دید و بازدید ارحام آثار زیادى نظیر زیاد شدن روزى و طول عمر و عاقبت به خیرى دارد. از ما خواسته اند كه در ایام مخصوصى مثل بزرگترین عید ائمه علیهم السلام یعنى عید كبیر غدیر، به دیدن پدر و مادر و برادر و خواهر برویم، و با سلام و تبریك و تهنیت گفتن هم اسباب خوشحالى ائمه علیهم السلام را فراهم نماییم و هم باعث سرور فامیل شویم.

 

توسعه بر عیال

[ خطبه ى حضرت على علیه السلام روز غدیر. وسائل: ج 7 باب 14. ]

یكى از سفارشات ائمه معصومین علیهم السلام براى ایجاد هر چه بیشتر محبت در كانون خانواده رفتار و كردار خوش با اهل خانه است. بخیل نبودن در خرج خانه و با روى باز برخورد كردن با اهل و عیال از نمونه هاى آن است كه خداوند به مال او بیش از پیش بركت عنایت مى فرماید، وگرنه اسباب فقر او بیشتر مى شود.

درباره ى توسعه به اهل و عیال در روز غدیر خم در فرمایشات معصومین علیهم السلام تأكید شده كه براى همسر و فرزندان و در بعضى روایات برادران اسباب آسایش و راحتى به هر طریقى كه میسّر باشد فراهم آورد كه ثواب آن نسبت به بقیه ى ایام مضاعف است.

 

زیارت مؤمنین

[ خطبه حضرت على علیه السلام در روز غدیر. ]

در كلمات ائمه معصومین علیهم السلام براى دید و بازدید برادران دینى ثوابهاى كثیرى ذكر شده تا آنجا كه زائر مؤمن زائر خدامحسوب شده است، و حتى اگر براى دیدن برادر دینى تا در منزل برود ولى او در منزل نباشد باز ثواب براى او حساب مى شود و در رفت و برگشت گناهان او آمرزیده مى شود.

در این روز شریف به خاطر این نعمت عظیمى كه خداوند متعال بر بندگان خود عنایت فرموده و تعظیم این روز كه تعظیم شعائر اللَّه است، در احادیث و روایات و خطبه ى امیرالمؤمنین علیه السلام ما را امر به زیارت مؤمنین نموده اند.

امام رضا علیه السلام مى فرماید: ''من زار فیه مؤمناً ادخل اللَّه قبره سبعین نوراً و وسّع فى قبره و یزوره فى قبره كل یوم سبعون الف ملك و یبشرونه بالجنة''، یعنى: ''هركس مؤمنى را در این روز زیارت كند خداوند بر قبر او هفتاد نور وارد مى كند و قبر او را وسیع مى نماید، و هر روز در قبرش او را هفتاد هزار ملك زیارت مى كنند و او را به بهشت بشارت مى دهند''. [ اقبال: ص 465. ]

 

شكر و حمد الهى

[ خطبه حضرت على علیه السلام در روز غدیر. ]

حمد و شكر الهى در تمام احوال نیكو و پسندیده است و طبق روایات هر اندازه شكر و حمد الهى به جا آوریم باز ذره اى از نعمتهاى خداوند متعال را سپاس نگفته ایم، چه رسد به افضل نعمتها و بزرگترین و بهترین نعمتها كه ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام است.

آنچه نعمت در دنیا هست به خاطر وجود حضرات معصومین علیهم السلام مى باشد، حتى زمینى كه روى آن قدم برمى داریم طبق فرموده حضرت صادق علیه السلام از نعمى است كه به واسطه ى ولایت به ما عنایت شده است.

در روز غدیر خم این حمد و شكر باید بیشتر باشد حتى روایاتى كه امر به روزه نموده اند فرموده اند كه نیت آن روزه ى شكر بر نعمت عظماى الهى یعنى امامت و ولایت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام باشد.

در اكثر ادعیه كلمه ى ''الحمد اللَّه'' به چشم مى خورد، مثل ''الحمد للَّه الذى جعل كمال دینه ...'' و یا در ملاقات برادر دینى ''الحمد للَّه الذى جعلنا من المتمسكین بولایة ...'' آورده شده است.

ما در واقع شكر مى كنیم كه در این دنیا با این همه مسائل و مصائبش و با ادیان و مذاهب مختلف، مسلمانیم و شیعه ى دوازده امامى هستیم. شامل كسانى هستیم كه خداوند نعمتش را به بركت وجود امیرالمؤمنین و اولاد معصومینش علیهم السلام به ما عنایت فرموده است. [ القطرة: ج 1. ] این شكر نمودن هم با لسان و كلمه ى ''الحمد للَّه'' و ''شكراً للَّه'' و قرائت ادعیه و نماز و روزه و زیارت امامان معصوم علیه السلام یا امامزادگان عظیم الشان و مؤمنین میسّر مى شود.

 

زینت كردن

[ خطبه حضرت على علیه السلام در روز غدیر.

از نامهاى روز غدیر ''یوم الزینة'' است. نظافت و پاكى از سنتهاى الهى است كه در هر حال توصیه به آن شده است. در روایاتى امر شده كه انسان با تمیزترین لباس نماز بخواند و یا هنگام خروج از منزل به آینه نگاه كند. احادیثى درباره ى شانه زدن، حمام كردن و بوى خوش استعمال كردن در كتب مختلف شیعه آمده كه سفارش به تمیز بودن و زینت ظاهرى شده است.

لباسهاى روشن كه در ایام شادى و عید و سرور و وجد و فرح به چشم مى خورد، نسبت به مردان در روایات اسلامى سفارش شده كه ظاهر بدن را طورى آرایش دهند كه موافق اخلاق همسر باشد، و به بانوان سفارش شده كه براى همسر خود در منزل زینت نمایند.

در متون روایى و تاریخى مى بینیم در روزهاى عید رسول خدا صلى الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام از لباسهایى استفاده مى نمودند كه داراى رنگ باز و روشن مانند لباس سفید بود.

امام رضا علیه السلام در حدیث مفصلى در اهمیت غدیر فرمودند: ''من تزیّن لیوم الغدیر غفر اللَّه له كل خطیئة عملها صغیرة او كبیرة، و بعث اللَّه الیه ملائكته یكتبون له الحسنات و یرفعون له الدرجات الى قابل مثل ذلك الیوم، فان مات مات شهیداً و ان عاش عاش سعیداً''.

در بعضى روایات آمده است كه روز غدیر روز بیرون آمدن از لباس مشكى یعنى لباس عزا است.

 

تبسم كردن

[ خطبه ى امیرالمؤمنین علیه السلام در روز غدیر. ]

از نامهاى روز غدیر ''یوم التبسم'' است. یكى از حالات خوشحالى تبسم است كه در بعضى كلمات معصومین علیهم السلام خوش برخوردى و متبسم بودن را یكى از اسباب زیادى رزق و روزى ذكر فرموده اند و در روایتى مى فرمایند: ''ضحك المؤمن تبسم'': خنده ى مؤمن تبسم است.

تبسم عمل رسول خدا صلى الله علیه و آله و على مرتضى علیه السلام است. یكى از آداب روز غدیر خم تبسم به صورت برادر دینى است. یعنى دلالت مى كند بر اینكه این روز اسباب خرسندى و شادى ما را فراهم آورده و از نعمت و بركت این روز ما متبسم هستیم. اضافه بر اینكه اسباب الفت بین شیعیان و دوستان امیرالمؤمنین علیه السلام است. لذا حضرت رضا علیه السلام در فضیلت غدیر مى فرمایند: ''فمن تبسّم فى وجه اخیه یوم الغدیر نظر اللَّه الیه یوم القیامة بالرحمة و قضى له الف حاجة و بنى له قصراً فى الجنه من درة بیضاء و نظَّر وجهه. [ اقبال: ص 464. ] یعنى: هركس در روز غدیر به روى برادر خود تبسم كند خداوند روز قیامت به او با نظر رحمت مى نگرد و برایش قصرى از در سفید در بهشت بنا مى كند و صورت او را نورانى مى نماید.

مصافحه كردن

[ خطبه امیرالمؤمنین علیه السلام در روز غدیر. ]

یكى از سنن دینى مصافحه و دست دادن است. هنگام سلام مستحب است دست یكدیگر را در دست بگیرند و فشار دهند. [ وسائل: ج 7 باب 14 ح 11. ] اگر دو نفر براى رفع اختلاف با یكدیگر مصافحه یا معانقه كنند، هنگامى كه دست از دست یكدیگر مى كشند گناهانشان ریخته مى شود.

درباره ى روز غدیر امام رضا علیه السلام مى فرماید: ''اذا تلاقیتم فتصافحوا بالتسلیم'' یعنى: هرگاه در این روز با یكدیگر ملاقات كردید سلام خود را با مصافحه همراه كنید.

 

دیدار با امام یا علما

[ خطبه امیرالمؤمنین علیه السلام در روز غدیر. ]

در روزهاى غدیر شیعیان و بزرگان به دیدن امام خود مشرف مى شدند. راوى مى گوید: قصدتُ مولانا على بن محمد علیه السلام- و هو بالصریا- و لم ابدِ ذلك لأحد من خلق اللَّه. فدخلت علیه فلما بصر بى قال: ''یا ابااسحاق، جئت تسأل عن الایام التى یصام فیهن و هى اربعة... و یوم الغدیر فیه اقام النبى صلى الله علیه و آله اخاه علیاً علیه السلام علماً للناس و اماماً من بعده''. قلت: صدقت، جعلت فداك! لذلك قصدت، اشهد انك حجة اللَّه على خلقه. [ وسائل: ج 7 باب 14 ح 3. ] سیره ى شیعه از قدیم الایام چنین بوده كه بعد از غیبت حضرت صاحب الامر علیه السلام در ایام مخصوص به دیدن نواب خاص حضرت و بعد نواب عام آنحضرت از علماء و سادات بنى الزهراء علیهاالسلام و بنى على علیه السلام مشرف مى شدند، و این سنت حسنه تا زمان ما در اكثر شهرهاى شیعه نشین ادامه دارد.

 

 


 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:دوشنبه 16 شهريور 1394      نظرات


صفحات وب

موضوعات

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

   

چت باکس

لینکستان

آمار وبلاگ
تعداد بازدید امروز:95
تعداد بازیدید دیروز:27
تعداد بازدید ماهانه:336
تعداد بازید سالانه:4,050
تعداد کل بازید ها تا امروز:15,007

وبلاگ نویسی
  
آمار گیر وبلاگ
   

[Link_Title]                 

:لینک دوستان

Designig & Coding : Sajjad Saharkhan