close
تبلیغات در اینترنت
غدیر قطب نمای وحدت
لوگوی وبلاگ

آرشیو ماهانه

نظرسنجی
مهم ترین عامل شکستن بیعت مردم بعد از غدیر چه بوده؟
مهم ترین عامل فاجعه بزرگ منا چیست؟
     
تولیدات وبلاگ
 

 
روز شمار غدیر
 
 

منوی وبلاگ

 

 

 
غدیر قطب نمای وحدت
 


هیچ جامعه ای به حیات طیبه خود نمی رسد مگر اینکه یک ولی و رهبر مصلح و الهی باشدو مردم ولایت پذیری  این رهبر باشند. در واقع ولایت روح اسلام است و اسلام بدون  ولایت جسم بدون روح است.
و اگر آموزه های اسلام پویا وزنده است در حقیقت ولایت باعث حرکت و پویایی در مجموعه باورها و ارزشهای اسلامی شده است .پویایی جامعه و در نهایت پیشرفت، رشد وتعالی تمدن جامعه امروز در گرو وجود ولایت الهی است که درعید غدیرسنگ بنای این نظام اجتماعی، سیاسی و حکومتی گذاشته شد و بطور شایسته و مطلوب انسانی الهی برگزیده و به بشریت معرفی شد.
عید غدیرعید هویت اسلام ناب محمدی در چهره  ولایت الهی امام علی (ع)است در این روز استمرار رسالت بر امر خدای تعالی وبا دست پیامبر اکرم (ص)  در ولایت امیر المومنین است ولایت غدیر تداوم نهضت رسول در بعد حکومتی است.
حضرت علی(علیه السلام) دراین روز معرفی شد تا حکومت انبیا را استمرار دهد و حدود و قوانین الهی را جاودان کند و چراغ پرفروغ نبوی برای همیشه روشن مانده و در دستان صالح ترین افراد قرار گیرد.
مسئله‌ی جانشینی، امری بسیار واضح و روشن و از نظر سیاسی، وسیله ای برای از میان برداشتن اختلافات میان مسلمین است.ضرورت اجتماعی در آن زمان اقتضاء می کرد که بنیانگذار مکتب اسلامی، جانشینی را برای خود انتخاب نماید. غدیر، عصاره و نتیجه آفرینش، چکیده تمام ادیان الهی و ضرورتی بود که باید برای هدایت، ارشاد مردم و ادامه رسالت انبیای الهی به وجود می آمد و در آن علی (ع) به همگان معرفی می شد و در این روز مقدس مفهوم ولایت اسلامی، به وسیله پیامبر اکرم (ص) یک مصداق روشن وعینی پیدا می کرد.

واقعه‌ی غدیر، محور وحدت مسلمین است، امام علی(ع) بعد از پیامبر اکرم(ص)، برای حفظ وحدت و یکپارچگی امت اسلامی تلاشهای بسیار و در این راه صبر و بردباری و استقامت از خود نشان داد. .از اینرو، با نگاهی به تاریخ در می یابیم که امام علی(ع) و پیروان آن حضرت، بیشترین نقش را در وحدت میان مسلمین ایفا نمودند.
واین الگویی شد برای آزادگان جهان تاابدیت .اینکه حاکمیت انسان مسلمان باید در دست دین باشد .نمونه آن
 انقلاب اسلامی ایران  است که الهام گرفته وبرآیندی از حماسه غدیر و نسخه بی‌بدیل غدیر خم و نمادی از حاکمیت دینی و فرهنگ علوی است .
 
دنیا همانند دهکده جهانی است که حرکتی را سیر می کند و غایت این حرکت به سوی مقصود هستی می باشد؛ قرآن کریم  کتاب محکمی برای هدایت بشریت است و معلمین این مکتب انبیا و ائمه معصومین(ع) هستند.مسأله غدیر فقط موضوعی تاریخی نیست که انفاقی رخ داده و گذشته باشد بلکه هنوز غدیر مسأله روز است.
روزی برای اکمال دین، اتمام نعمت و فصل الختام حجت معبود بی همتای هستی بر انسان به عنوان اشرف مخلوقات .غدیر رسالت پیامبر اکرم(ص) و اکمال دین از این بابت است که حکومت الهی بر پایه امامت مکمل رسالت الهی است.مشکلات امروز بشر، توجه نکردن به درس های غدیر است و اگر جهان دچار سردرگمی جدی و بوجود آمدن فرقه ها و نحله های فکری انحرافی مانند داعش و... است به دلیل عدم تبعیت از درس های غدیر است.مشکلات امروز بشر، توجه نکردن به درس های غدیر است و اگر جهان دچار سردرگمی جدی و بوجود آمدن فرقه ها و نحله های فکری انحرافی مانند داعش و... است به دلیل عدم تبعیت از درس های غدیر است.

یکی از آن معارف بلندی که مغفول مانده در حالی که اگر به آن توجه میشد مثل بقیه معارف وضعیت امامت در جامعه ما و در اسلام مانند الان نبود مسئله غدیر است..گرچه «غدیر» در ظاهر یک گودال آب در منطقه جحفه است اما در واقع اقیانوس عظیمی است که جهانیان را تا قیامت و رستاخیز سیراب می کند؛غدیر روز کامل شدن دین و تمام شدن نعمت و برکه ای همیشه جاری است که گستره آن از صبح هستی تا صبح قیامت است و روز بیان حقایق و امتحان بزرگ الهی است.
لذاغدیر تنها یک مساله تاریخی نیست بلکه نشانه‌ای از جامعیت و آینده نگری دین اسلام داردبی‌توجهی  وانکار این واقعه بزرگ، یعنی انحراف دین از مسیر حقیقی خود؛یعنی گرفتاری جامعه اسلامی به تفرقه واختلاف .نتیجه دوری از فلسفه غدیر و ولایت یعنی همین‌که افراد مظلوم وبی گناه را سر می‌برند، خانه‌ها را خراب و مساجد را منفجر می‌کنند و بعد هم الله‌اکبر می‌گویند.

 باید اذعان کرد که تاریخ بار دیگر بعد از 1400 سال تکرار شد و آمریکا و اسرائیل به عنوان قاسطین، منافقین و گروه‌های ضدانقلاب به عنوان مارقین و عوامل فتنه و سران خائن فتنه 88 امروز به عنوان ناکثین پیمان‌شکنان جمل که روزگاری در کنار امام راحل و رهبری و اعلام تبعیت از ولایت فقیه می‌کردند، خیانت بزرگی نسبت به نظام و امام(ره) و رهبری مرتکب شدند که این خیانت با آب زمزم هم پاک شدنی نیست.

 امروز جریان داعش که توسط استکبار جهانی برای مقابله با اسلام و به منظور تامین امنیت اسرائیل بوجود آمده؛به سبب انحراف از غدیر میباشد، باید دانست که حرکت بر خلاف علی(ع) و غدیر داعش می پروراند؛با وجود تمام فشارهای بزرگانی همچون حجر بن عدی ها حرکت غدیر را حفظ کردند، لذا بر ما نیز واجب ولازمست تا  با قلم و زبان ولایت  را یاری و همواره به رسالت روشنگری بپردازیم، راه غدیر نباید فراموش شود چون راه اصالت های اسلام است.ما وظیفه داریم در مقابل تمام حرکت هایی که دشمنان اسلام انجام می دهند جهاد کنیم؛ چون جریان غدیر خم، یک جریان مقطعی و تاریخی نیست و با این دید نباید به این مساله نگاه کرد؛ بلکه غدیر یک مکتب است و همیشه باید زنده و پویا باشد.

واقعه غدیر یک مکتب پویا در جهان است. باید فرهنگ غدیر در جامعه تجزیه و تحلیل شود و اینکه چرا اقلیت در پی معرفی غدیر و اکثریت در پی کتمان و پنهان نگه داشتن این واقعه هستند. برای درک بیشتر غدیر باید از جریان عاشورا و کربلا گذر کرد، اگر پیام غدیر مورد توجه مردم قرار می گرفت، حضرت علی(علیه السلام) 25 سال خانه نشین نمی شدند و امام حسین(علیه السلام) به شهادت نمی رسید.
غدیر حکم جهانی دارد و شامل حال تمام انسان ها می شود. غدیر بزرگ ترین محور وحدت جهان اسلام است باید فریاد غدیر که فریاد بیداری اسلامی و نفی انحراف و تحریف است، به گوش جهانیان برسددوران غیبت، فرصتی برای خودسازی است، نه خودبازی که اگر همة هستی‌مان را ببازیم، دیگر هیچ نداریم؛ دوران غیبت فرصتی برای بازیابی هویت گمشده است غدیر هر روز تکرار می‌شود و ندای هر که را من مولای اویم، بارها در گوش جانمان طنین می‌اندازدفلسفه پیام غدیر نیاز دیروز، امروز و فردای جامعه بشری اسلامی است.غدیر، همین جا است، همین نقطة نورانی فکر تو، غدیر، همین امروز است.امروز دشمنان مسلمانان را به اسم اسلام و دین به جان هم می‌اندازند که همه مسلمین در سراسر جهان باید نسبت به این توطئه‌ها آشنا باشند و با وحدت و همدلی‌شان نقشه‌های آنان را خنثی کنند.
غدير و ترسيم نقشه راه برای همه مسلمانان
تمام بدبختی های امروز کشورهای اسلامی منطقه بر اثر رویگردانی از غدیر و گم‌کردن راهی است که پیامبر اسلام (ص) برای مسلمانان به یادگار گذاشتندجهان امروزی از طریق انواع تبلیغات هدف گیری شده تا ذهن دنیا نسبت به اسلام همراه با نفرت باشدودر این میان هراس ویژه ای نسبت به انقلاب اسلامی و ایران و تشیع صورت میگیرد بطوریکه اسلام تحریف شده در میان نخبگان و روشنفکران جهان اسلام ترویج می شود و الگویی نیز برای آن ارائه می گردد که برخی از کشورهای اسلامی همسایه ما نمونه هایی از آن هستند.

با وقوع انقلاب اسلامی کشور ما در مسیر غدیر قرار گرفت و حکومتی که قرن‌ها در غصب طاغوت بود به اختیار حاکم الهی و فقیه عالم و عادل درآمد. جریان غدیر صرفا یک واقعیت تاریخی نیست بلکه یک نقطه سرنوشت‌ساز برای همه انسان‌ها و جوامع است و این جریان یک واقعیت عظیم برای همه زمان‌هاست. کشور ما با وقوع انقلاب در مسیر غدیر قرار گرفته است و نظام اسلامی نعمت بزرگی برای ملت ماست و به خاطر این نظام الهی و الگو گرفته از غدیر است که جهان استکبار نسبت به آن مایوس شده و با ما کینه و دشمنی دارند. دشمنان، اسلام بدلی را در میان شیعیان و اهل تسنن ترویج می کنندنقشه سیاه دشمنان این است که میدان مبارزه مسلمانان با غاصبان را به میدان جنگ دینی و مذهبی تبدیل کنند، جنگ شیعه و سنی نمونه ای از این جنگ هاست که به ضرر شیعه و اهل سنت و به نفع دشمنان است.

غدیر روح حیات و نتیجه زندگی انسانی است،رويداد غدير، يكى از حادثه هاى قطعى و انكارناپذير در سيره رسول خدا و تاريخ اسلام است، و كمتر حديثى از نظر تواتر و كثرت راويان به پاى اين حديث مى رسد،عید غدیر از سوی پروردگار متعال تحت عنوان سه واژه "اکمال"، "اتمام" و "رضایت" بیان شده است، لذا روز تجلی نور خدا در جايگاه حكومت و مديريت جامعه است.این عید، یک عید اصیل اسلامى است، بدون شک  این روزاهمیت بسیارى دارد بطوریکه در روایات ما وارد شده که عظمت آن، حتى از روز «عید فطر» و روز «عید قربان» هم بیشتر است.

اگر به درستی به مسئله غدیر بنگیریم در می یابیم که غدیر، تنها یک واقعه تاریخی نیست، بلکه یک راه و مکتب نورانی است.غدیر، درس بزرگ ولایتمداری است از این رو تمام آحاد مردم باید در راستای احیای غدیر و زنده نگه داشتن آن در جامعه تلاش کننداگر غدیر نباشد، ارزش های اسلامی در هم می شکند،‌ بسیاری از حکومت ها در قالب اسلامی بوجود آمدند، ولی هدفی جز معیارهای جاهلی نداشتند؛ زیرا قرائت بی فهم قرآن و حج بدون در نظر گرفتن فلسفه آن و زندگی بدون ولایت بر روابط آنها مسلط شده است و در واقع آنان هنوز در شکل جاهلی خود به زندگی می‌پردازند.

همان‌طوری که امام خمینی (ره) فرمودند ولایت فقیه در زمان غیبت، فلسفه  فقه ما است نشان دهنده جایگاه حاکمان دینی امت اسلامی درمحوریت وحدت اسلامی با توجه به تبین ارزشهای غدیرمی باشد. یکی از دلائل مهم ایجاد خیزش های اسلامی مردم منطقه، احساس نیاز  مساله ولایت و حاکمیت اسلامی است.اگر بیداری اسلامی، موجب حکومت مجدد معاویه ها و یزیدها باشد، ارزشی ندارد؛ بیداری اسلامی اصیل آن نوع بیداری است که با نام و فرهنگ غدیر شکل بگیرد؛ امروز فضایل علوی در جهان اسلام حاکم نیست؛ زیرا اگر جهان اسلام با تفکر علوی رشد می کرد، یک میلیارد و نیم مسلمان توسط چند میلیون صهیونیست تهدید نمی شد و سران کشورهای اسلامی در مقابل او به زانو در نمی آمدند.

از واقعه غدیر خم می‌توان این پیام را دریافت کرد که ضمن اینکه می بایست در مقابل توطئه‌های دشمنان در راستای حفظ وحدت و یکپارچگی هرچه بیشتر تلاش کنیم ضروریست فرهنگ غدیر را نیز برای همه انقلابیون کشورهای اسلامی به ویژه جوانان و مردم قیام کننده تبیین کنیم تا این انقلاب ها از مسیر حقه خود منحرف نشوند.

منبع:سایت سیره علوی

 

 

 

 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:جمعه 09 تير 1396      نظرات


صفحات وب

موضوعات

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

   

چت باکس

لینکستان

آمار وبلاگ
تعداد بازدید امروز:54
تعداد بازیدید دیروز:27
تعداد بازدید ماهانه:295
تعداد بازید سالانه:4,009
تعداد کل بازید ها تا امروز:14,966

وبلاگ نویسی
  
آمار گیر وبلاگ
   

[Link_Title]                 

:لینک دوستان

Designig & Coding : Sajjad Saharkhan