close
تبلیغات در اینترنت
مطالبات غدير چيست؟
لوگوی وبلاگ

آرشیو ماهانه

نظرسنجی
مهم ترین عامل شکستن بیعت مردم بعد از غدیر چه بوده؟
مهم ترین عامل فاجعه بزرگ منا چیست؟
     
تولیدات وبلاگ
 

 
روز شمار غدیر
 
 

منوی وبلاگ

 

 

 

 

مطالبات غدير چيست؟

اسلام به عنوان آخرين دين و ناسخِ تمام اديان، حامل والاترين معارف الهى است كه به زمان و مكان محدود نمى شود. اين معارف مى بايست براى هميشه و در تمام دنيا به عنوان سازنده ى فكر و روح مردم و دستور العمل و قانون نامه ى بشريت تلقى گرددپيامبر صلى اللَّه عليه و آله اعلان و نصب و تعيين رسمى و عمومى جانشینی مولا علی ع را درعظيم ترين اجتماع مردم در تاريخ حيات آن حضرت و در آخرين ماههاى عمر با برکتشان انجام دادند تا اسلام برای همیشه تاریخ بیمه شود آن موقعيت زمانى و مكانى براى اعلان رسمى 'غدير خم' بود كه بطور اساسى منافقين را فلج كرد و نقشه هاى چندين ساله ى آنان را نقش بر آب كرد و بر آنچه در خاطر شيطان صفت خود پرورده بودند خط بطلان كشيد.
غدیر صرف یک روز تاریخی که در آن امیر المومنین به عنوان جانشین پیامبر معرفی شد نیست بلکه به عنوان یک فرهنگ در طول تاریخ اسلام می درخشد ما به عنوان یک مسلمان در درجه اول وبه عنوان یک شیعه در درجه بعدی وظیفه داریم غدیر راخوب بشناسیم وخوب بشناسانیم .باید عید غدیر را بزرگ داشت  البته صرف خواندن دعا و زیارت در عید غدیر و دید وبازدید از سادات کفایت نمی‌کند بلکه باید برای این کار بزرگ طراحی و برنامه‌ریزی داشته باشیم، درس های غدیر همواره در تاریخ مطرح بوده وباعث تحولات بزرگی شده است . بنابراين براي احياي فرهنگ غدير هر يك از افراد بايد در وجود خود انقلابي به وجود آورند و تلاش كنند تا زندگي خويش را مطابق با فرمايشات حضرات معصومين(ع) تنظيم كنند.

خطبه ى غدير براى عده اى محدود و زمانى معين بيان نشده است، بلكه همانطور كه خود پيامبر صلى اللَّه عليه و آله فرموده بايد حاضران به غائبان، شهرنشينان به روستائيان، پدران به فرزندان تا روز قيامت اين خبر را برسانند و همه در ابلاغ اين پيام انجام وظيفه كنند.وقتى پيامبر صلى اللَّه عليه و آله حجت را بر مردم تمام كرد، اين مردم اند كه راه بهشت يا دوزخ را انتخاب مى كنند، و پذيرفتن يا نپذيرفتن آنان امتحان الهى است.

امام رضا عليه السلام در اين باره مى فرمايد:
'
مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ في قَبُولِهِمْ وِلاءَ أَميرِالْمُؤْمِنينَ عَلَيْهِ السَّلامُ في يَوْمِ غَديرِ خُمٍّ كَمَثَلِ الْمَلائِكَةِ في سُجُودِهِمْ لِآدَمَ، وَ مَثَلُ مَنْ أَبى وِلايَةَ أَميرِالْمُؤْمِنينَ عَلَيْهِ السَّلامُ يَوْمَ الْغَديرِ مَثَلُ إِبْليسَ'.

'مَثل مؤمنين در قبول ولايت اميرالمؤمنين عليه السلام در روز غدير خم مَثَل ملائكه در سجودشان مقابل حضرت آدم عليه السلام است، و مَثل كسانى كه در روز غدير از ولايت اميرالمؤمنين عليه السلام سرباز زدند مَثل شيطان است'. [ عوالم: ج 3:15 ص 224. ]

در فرهنگ غدیر ظهور منجی بشریت و مبارزه با بی عدالتی‌ها به بهترین وجه معنی می‌شود و انقلاب ایران هم بارقه مبارزه با ظلم و بیداری اسلامی است که از فرهنگ غدیر اقتباس کرده است رسالت ما در سایه درس های غدیر با وحدت جامعه اسلامی و پیروی از ولایت فقیه به عنوان  یک الگو برای کشور های اسلامی تبدیل شده ایم واین موضوع است که در دل دشمنان اسلام هراس افکنده وهمواره به دنبال ضربه زدن به ایران اسلامی هستند.

                      

اثرات غدير


بزرگ‌ترين اثر و نتيجه اين حادثه بزرگ يأس و ناميدي دشمنان اسلام و اميدبخشي و هدايت مؤمنان و دوست‌داران خدا و رسول بود.در نتيجه اين حماسه بزرگ كساني كه منتظر فرصت بودند تا بعد از رحلت رسول خدا(ص) اساس اسلام را برچینند وحكومت را به تصرف خويش درآورده و دستورات دين مبين اسلام را به دلخواه خود تغيير دهند، نااميد و مأيوس شدند. همچنين خداوند با تعیین جانشينان پيامبر تا روز قيامت به مردم آنها از تفرقه و سردرگمي درآورده و تا روز قيامت حجت را بر همگان تمام كرد

حركت عظيمي كه رسول خدا(ص) در روز غدير آغاز كرد، سرچشمه بركات بسياري در اسلام بود و موجب تقويت بنيان‌هاي دين خدا شد و نعمت الهي را بر مردم تمام كرد؛ ولي اين حادثه براي مخالفان و منافقان فاجعه‌اي عظيم محسوب مي‌شد. زيرا از ديدگاه آنان تمام راه‌ها براي در اختيار گرفتن زمام امور پس از رسول خدا(ص) بسته شده بود وآنها تا روز قيامت فرصت تسلط بر جامعه اسلامي را از دست دادند. از اين رو آنان تصميم گرفتند به هيچ وجه با آن موافقت نكنند و نهايت تلاش خويش را براي بر هم زدن اين دستور الهي به كار گرفتند. هر چند دشمنان اسلام با اقدامات خود توانستند بر مسند قدرت بنشينند ولي با غصب خلافت پس از رسول خدا(ص) به اهداف خويش دست نيافتند.
هدف تفرقه‌افكنان و منافقان نيرنگ‌باز اين بود كه با فقدان پيامبر اكرم صحكومت را در دست خويش بگيرند و زمينه بازگشت به دوران جاهليت و حذف اسلام از جامعه را فراهم كنند. بنابراين پس از رحلت رسول خدا (ص) منافقان و خدعه‌كاران با تجمع در محل «سقيفه بني ساعده» به ظاهر خلافت را از چنگ ولي خدا درآوردند و زمام امور را در دست خويش گرفتند؛ ولي هرگز به مقصود اصلي خويش كه حذف اسلام از جامعه و يا انحراف آن از مسير اصلي بود، دست نيافتند.

بنابر اين اگر اكثريت اجتماع آن روزِ مسلمين، كلام پيامبرِ دلسوز خود را كنار گذاردند وخلافتِ بلا فصل اميرالمؤمنين عليه السلام را قبول نكردند، ولى بسيارى از افراد نسلهاى بعدى مسلمانان وصى واقعى پيامبرشان را شناختند كه اين بالاترين هدف از 'غدير' بود.

اگر چه منافقين به تصميمات خود جامه ى عمل پوشاندند، ولى همان نورِ 'غدير' است كه پس از پانزده قرن، رقم ميلياردىِ شيعيان و محبين اهل بيت عليهم السلام را در طول تاريخ و در پهنه ى جهان در هر زمانى باقى گذارده است، و نور ولايت را همچنان در مناطق مختلف دنيا درخشنده و تابناك حفظ كرده است.
همچنين اگر گروههايى از مسلمين در طول زمانها همچنان در مقابل جانشينان حقيقى پيامبرشان سر تعظيم فرود نياورده و نمى آورند، ولى جمع عظيم شيعيان در طول تاريخ فقط على بن ابى طالب عليه السلام و يازده فرزند او را جانشينان پيامبر صلى اللَّه عليه و آله مى دانند.
هدف از غدير؛ احياء حكومت ديني تا روز قيامت و جلوگيري از قرار گرفتن زمان امور به دست نااهلان و نامحرمان است. مشخصه اصلي تمام امامان(ع) در دوران‌هاي مختلف، مبارزه با فساد و ظلم و پرهيز از پيروي از شياطين است.

پیامبر اعظم(ص)در غدیر خم فرمود من بر مال و جان شما ولایت دارم و از این پس علی(ع)نیز به همین شکل بر شما ولایت دارد؛ این ولایت برای ولی فقیه نیز هست به همین دلیل امام خمینی(ره)فرمود ولایت فقیه همان ولایت رسول الله(ص) است.ما هرچه داریم از پیروی و اطاعت از ولی فقیه است، ت امام(ره)به عنوان و لی فقیه توانست انقلاب  اسلامی مارا پایه گذاری کند  در حالی که در اطراف خود می بینیم بسیاری از انقلاب ها وحرکات بیداری اسلامی بدون رهبر راه به جایی نمی برندوبی نتیجه می ماننندابعد از امام خمینی هم رهبر معظم انقلاب توانسته اند انقلاب را از بسیاری خطرها حفظ کند.

همه باید توجه داشته باشند که مسأله غدیر اهمیت دارد اما استمرار آن نیز اهمیت بالایی دارد؛ استمرار ولایت علی(ع)در زمان ما در درجه اول به امام زمان(عج)و در رتبه بعد به ولی فقیه رسیده است.

مسأله ولایت بالاترین نعمت الهی است  بنابراین باید بالاترین شکرگزاری را برای این نعمت بزرگ داشته باشیم؛ شکر نعمت ولایت پیروی از آن است.

بنابراین نباید دچار شک و تردید شویم که جامعه اسلامی باید زمینه‌ها ودرس های غدیر را در خود عملیاتی کند  تا بتواند به ساحل سلامت برسد باید دلهایمان را آملاده پیروی محض از ولایت کنیم  . آنگاه انتظار ظهور داشته باشیم

گردآوری وتنظیم : سجاد سحر خوان

 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:شنبه 04 مهر 1394      نظرات


صفحات وب

موضوعات

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

   

چت باکس

لینکستان

آمار وبلاگ
تعداد بازدید امروز:87
تعداد بازیدید دیروز:27
تعداد بازدید ماهانه:328
تعداد بازید سالانه:4,042
تعداد کل بازید ها تا امروز:14,999

وبلاگ نویسی
  
آمار گیر وبلاگ
   

[Link_Title]                 

:لینک دوستان

Designig & Coding : Sajjad Saharkhan