close
تبلیغات در اینترنت
پیام غدیر خم
لوگوی وبلاگ

آرشیو ماهانه

نظرسنجی
مهم ترین عامل شکستن بیعت مردم بعد از غدیر چه بوده؟
مهم ترین عامل فاجعه بزرگ منا چیست؟
     
تولیدات وبلاگ
 

 
روز شمار غدیر
 
 

منوی وبلاگ

 

 

 

 

پیام غدیر خم

مسئله‌ی غدیر جزو مسائلی است که فکر کردن وپژوهش درآن به ما خیلی کمک میکند تا راه درستِ حرکت را گم نکنیم غدیر سراسر درس است در این پست می کوشیم تا چند درس از غدیر را حضورتان بیان کنیم .

غدیر تنها نام یک منطقه  و یک واقعه تاریخی نیست بلکه حلقه اتصال رسالت با امامت است که جایگاه ویژه ای نزد مسلمانان دارد. اسلام، مهم‌ترین مسئله‌ی دینی و معرفتی‌اش؛ ولایت است و اوج تجلی ولایت هم در مسئله حکومت است. که در روز غدیر نمونه کامل والهی آن به مردم معرفی شددراین روز رسالت حضرت پیامبر اعظم (ص) و امامت امیر مومنان حضرت علی (ع) پیوند خورد یکی از درس های مهم غدیر خم که روز تکوین دین مبین اسلام و مقدمه ولایت امیرمومنان حضرت علی (ع) و 11 فرزند برومند آن حضرت است ولایت پذیری است  

 هدف از همه رنج هایی که پیامبران از آدم تا خاتم پیغمبران نبی اکرم (ص) و بزرگان دین متحمل شده اند استقرار ولایت الهی است پیامبر اسلام با معرفی جانشین خویش راه هدایت انسان ها را برای مردم ترسیم کرد..اگر آنچه پیامبر (ص) در روز غدیر اعلام کردند درست اجرا می شد بسیاری از مشکلات که در طول تاریخ ایجاد شد و مسیر تاریخی جهان اسلام را منحرف کرد شکل نمی گرفت. و اگر غدیر به معنای واقعی محقق شده بود امروز شاهد اختلافات و مشکلات مذهبی در جهان اسلام نبودیم. ریشه تمام انحراف‌های بعدی و پیدایش مذاهب جعلی درجریان سقیفه است.

حضرت علی علیه السلام از جانب خدا توسط پیامبر  به مردم معرفی شد، بقیه امامان معصوم علیهم السلام نیز از جانب خداوند متعال انتخاب شده اند .ائمه (علیهم السلام) همواره نقش تبیین احکام اسلام رابرعهده داشته انداما هیچ زمانی موفق نشدند آن حکومتی را که خداوند برای آنها قرار داده بود تشکیل دهند. که اگر چنین می شد دیگر غیر مسلمانی در جهان نبود وآن حکومت آرمانی تحقق می یافت.

از درس های غدیر این است که غدیر به غیر از مسئله‌ی ولایت، حکومت، سرپرستی، چیز دیگری در آن معنا ندارد. نباید مسئله‌ی ولایت را فقط به یک امر اعتقادی، یک امر قلبی و معنوی صرف معنا کنیم. بلکه قدرت سیاسی اسلام در آن است.

 امام خمینی(ره) می فرماید

« ولایتی که در حدیث غدیر است به معنای حکومت است نه به معنای مقام معنوی … مسئله مسئله حکومت است. مسئله مسئله سیاست است. خدای تبارک و تعالی این حکومت را و این سیاست را امر کرد که پیغمبر به حضرت امیر واگذار کنند. چنانچه خود رسول خدا سیاست داشت و حکومت بدون سیاست ممکن نیست. این سیاست و این حکومتی که عجین با سیاست است در روز عید غدیر برای حضرت امیر ثابت شد… آن که خدای تبارک و تعالی جعل کرد و دنبالش هم برای ائمه هدی جعل شده است حکومت است لکن نگذاشتند که این حکومت ثمر پیدا بکند. بنابراین حکومت را خدا جعل کرده است برای حضرت امیر سلام الله علیه. این حکومت یعنی سیاست یعنی عجین با سیاست


در زمان حیات ائمه علیهم السلام ولایت و سرپرستی امت اسلام بر عهده آنها بود ودر زمان غیبت حضرت مهدی(عج) ولی فقیه حاکمیت جامعه اسلامی را بر عهده دارد اما حاکم جامعه علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی حاکم، از شرایط تخصصی دینی نیز برخوردار باشد تا بتواندبه نحو احسن از آخرین دین آسمانی صیانت و حراست کند.

از درس هی مهم غدیر معرفی شخصیتی همچون حضرت علی ابن ابیطالب (ع) به جانشینی پیامبر مکرم اسلام (ص)است که نشان دهنده معیارهای لازم برای حکومت و اداره جامعه است.ازخصوصیات وویِژگی های امام علی باید تسلیم مطلق در برابر اوامرالهی مجاهدت در راه خدا، جانفشانی در راه حق و حقیقت، صبر و استقامت در مقابل دشمنان خدا، بی اعتنایی به دنیا، و تواضع در مقابل انسانهای ضعیف و مظلوم» را نام برد.

واقعه غدیر به امت اسلامی می آموزد که مدیریت جوامع اسلامی باید در دست کسانی باشد که امیرمومنان را معیار و شاخص می دانند و در راه نزدیک شدن به این قله عظیم، تلاش می کنند و این مهم، از جمله پیامهای غدیر میباشد بنابراین ولی فقیه موجب می شود مردم در عصر غیبت از حیرت و سرگردانی خارج شده و خاتمیت و جامعیت اسلام مورد تردید قرار نگیرد.

درس مهم دیگری که می توان از غدیر گرفت این است که  جامعه اسلامی مورد نظر امیر مؤمنان که ویژگی هایی مانند خدامحوری . عدالت طلبی. مردم داری. وفای به عهد و پیمان. اصلاح طلبی دارد را الگو قرار دهیم وسعی کنیم حکومتی علوی تشکیل دهیم

‌درس بزرگ دیگر که از غدیرمی توان به دست آورد ‌توجه کامل به لزوم وحدت و انسجام مسلمانان است  حضرت علی‌بن ابیطالب برای حفظ اسلام وجلو گیری از تفرقه واینکه زحمات پیامبر اسلام به هدر نرود 25 سال سکوت کرد و با کسانی که صاحب منصب حق نبودند و بر جامعه اسلامی حکومت می‌کردند، همکاری نیزکرد، چرا که اسلام به وحدت نیاز داشت و به همین علت، امیر مؤمنان ‌این فداکاری را انجام داد.پس درس دیگرغدیروحدت و مبارزه با اختلاف و تفرقه است و برای تحقق ‌این درس مهم پیروان مذاهب اسلامی، باید از اهانت به مقدسات یکدیگر پرهیز کنند .

نتیجه :

غدیر فرصت مناسبی برای تبیین اهمیت امامت و ولایت در جامعه است و باید از این فرصت برای تبیین نقش و جایگاه امامت وولایت فقیه در نظام اسلامی استفاده کرد و هر چه در پیمانمان با ولایت محکم و ثابت قدم باشیم خود را در برابر تلاطم های نفسانی بیمه کرده ایم.

با اندکی مطالعه در فلسفه غدیر می توان گفت سعادت ، عزت و سربلندی انسان در دنیا و آخرت در گرو حمایت از امامت و ولایت است و هر جا که امت ها از امامت و ولایت جدا افتاده اند جامعه با مخاطره مواجه شده است.

امامت و ولایت حلقه بین انسان ها را برقرار می کند و سعادت دنیا و آخرت همه جوامع بشری در توسل به این ریسمان محکم است و از این رو لازم است اهمیت ولایت در جامعه به خوبی بازگو و این که جامعه بدون وجود ولایت نمی تواند به راه خود ادامه دهد تبیین شود.

پیام غدیر این بود که باید مسلمانان نسبت به سرنوشت یکدیگر احساس مسوولیت کنند و در سایه رهبری و ولایت به سمت حکومت اسلامی و دینی صالح و جامع دست یابند ، پیام غدیر ولایت پذیری ، قرآن و عترت است.

پیام غدیر خم استمرار حکومت الهی و استقرار پیام نبوت بود که امامت بعد از آن قرار گرفت و شیعیان با تقدیم شهدا و با علمشان توانستند غدیر خم را زنده نگهدارند و امروز عید غدیر خم عید ولایت مسلمانان است.

انقلاب بزرگ اسلام در روز غدیر به دست سلسله امامت و ولایت امام علی (ع) سپرده شد تا دین خدا تکمیل و تثبیت شود و مسلمانان با بستن عقد برادری و وحدت ملی از ارزش های مذهبی و دینی پاسداری کردند و از این رو نقشه های دشمنان برای نابودی دین اسلام در این روز نقش برآب شد.
                                                                                                

گرد آوری وتنظیم : سجاد سحر خوان

 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:دوشنبه 01 شهريور 1395      نظرات


صفحات وب

موضوعات

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

   

چت باکس

لینکستان

آمار وبلاگ
تعداد بازدید امروز:35
تعداد بازیدید دیروز:27
تعداد بازدید ماهانه:276
تعداد بازید سالانه:3,990
تعداد کل بازید ها تا امروز:14,947

وبلاگ نویسی
  
آمار گیر وبلاگ
   

[Link_Title]                 

:لینک دوستان

Designig & Coding : Sajjad Saharkhan