close
تبلیغات در اینترنت
اهمیت غدیر
لوگوی وبلاگ

آرشیو ماهانه

نظرسنجی
مهم ترین عامل شکستن بیعت مردم بعد از غدیر چه بوده؟
مهم ترین عامل فاجعه بزرگ منا چیست؟
     
تولیدات وبلاگ
 

 
روز شمار غدیر
 
 

منوی وبلاگ

 

 

 

 

اهمیت غدیر

جایگاه غدیر درنزد مسلمانان به جهت حجه البلاغ که در آخرین سال حیات رسول خدا(ص) انجام شد و امیر المومنین علی ع به عنوان جانشین بعد از پیامبر معرفی شد بسیار خاص است  ولی اهمیت این روز از دیرباز مطرح بوده و دیگر انبیای الهی نیز با این روز آشنا و در ارتباط بوده اند.

انتخاب یوشع بن نون جانشینی حضرت موسی(ع)، ، شمعون الصفا  جانشین حضرت عیسی (ع )و آصف بن برخیا جانشین حضرت سلیمان (ع) نیز در این روز بوده  است.

تمامی پیامبران الهی  از آدم تا به خاتم دارای جانشین بوده اند. نام وصی آدم(ع)، " هبة الله " بود که به زبان عبرانی،"شیث"خوانده می شود. وصی ابراهیم(ع)"اسماعیل"، وصی یعقوب (ع) " یوسف"، و وصی موسی(ع) " یوشع بن نون" می باشد که همسر موسی بر ضد او شورش نمود.

پیامبرخاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز پیـامبری نو ظهـور و جدای از پیامبـران پیشیـن نبود.بلکه تکمیل کننده دین خدا بوددین او کاملترین وبی نقص ترین دین بود پس چه طور می شود که ایشان  امت خویـش را بـدون تعییـن "وصی" و" ولی امر" رها سازد. او همان کسی است که جامعه اسلامی کوچک مدینه را به هنگام غیبت خویش، یک لحظه هم بدون رهبر رها ننمود و هر بار که شهر مدینه را حتی برای مدتی کوتاه ترک می نمود، شخصی را به جانشینی خویش منصوب می داشت. 

 آری، محال است که خاتم الأنبیاء (صلی الله علیه و آله و سلم) و دیگر رسولان خدا، جامعه اسلامی را برای همیشه تاریخ رها سازند و "ولی امر" پس از خود را تعیین ننمایند. نه تنها پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) رهبر جامعه  و وصی خویش را معین نمود، بلکه از این جهت نیز شباهتهای شگفت انگیزی با پیامبران دیگر دارد.

سرتاسر زندگی رسول ‌اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دارای اهمیتی زیادی است؛ اما در این میان، مقاطعی خاص از زندگی آن بزرگوار، به دلایلی  از اهمیتی ویژه برخوردار می‌باشد که یکی از بارزترین آنها، واقعه غدیر خم است.

ماجرای نصب حضرت علی علیه السّلام به مقام ولایت، در غدیرخم، از اتفاقات مهم تاریخ اسلام است؛ . البته غدیر تنها یک رویداد تاریخی نیست بلکه هویت نبوت است و انتقال پیام غدیر به نسل های بعدی موجب صیانت از بعثت پیامبران و رسالت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و دوام دورۀ الهی آن حضرت در تجلّی گاه وجود مبارک علی علیه السّلام بوده است.

خداوند متعال با برانگیختن آخرین رسول خود و ابلاغ دین اسلام بر ایشان بلوغ و کمال فکری بشر را پس از قرن‌ها به اتمام رساند، فلسفه بعثت انبیا با فرستادن کتاب آسمانی در وجود نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) به تجلی رسید و با تعیین امامت پس از پیامبر(ص) در روز عید غدیر خم کرامت و منزل انسان به عرصه تحقق در آمد و غدیر نتیجه و فلسفه بعثت انبیا است

پس از رسالت پیامبر اسلام، بشریت به کمال فکری و بالندگی دست یافت و این بزرگترین دلیل برای خاتمه بخشیدن به بعثت انبیا بود، در نهایت نیازی نبود که رسول دیگری مبعوث شود و دین تازه‌ای معرفی شود، اما پس از کمال فکری بشر، نوبت متجلی شدن آرمان بزرگ خلقت انسان که همان جانشینی خداوند و دستیابی به منزلت و کرامت او بود، رسید. خداوند متعال با ایجاد امامت در پرتو نبوت این آرمان را دست یافتنی ساخت.

 

 

 

غدیر، نشانِ اتحاد و پیوند رسالت و امامت است؛ این دو از یک ریشه و بن روییده اندغدیر، روز بیعت با حق و روز سرسپردگی است، روز درگیری لشکریان شیطان با لشکریان پروردگار است.غدیر روز یأس و نا امیدی کافران از دین الهی است که خداوند در این روز این آیه را نازل فرمود:

«اَلیَومَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَرُوا مِن دینکُم فَلا تَخشَوهُم وَاخشَونِ ألیَومَ أَکمَلتُ لَکُم دینَکُم وَ أًتمَمتُ عَلَیکُم نِعمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الإسلامَ دیناً» سورۀ مائده، آیۀ 3

امروز کافران از (زوال) آیین شما مأیوس شدند، بنابر این از آنها نترسید و از (مخالفت) من بترسید! امروز، دین شما را کامل کردم، و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین شما پذیرفتم.

 

بر طبق نظر مفسران نام‌آور شيعه و سني، شأن نزول 2 آيه از قرآن‌کريم، يکي آيه 67 سوره مائده و ديگري آيه 3 سوره مائده،در ارتباط با اين رويداد بزرگ یعنی واقعه غدير خم مي‌باشد.کمتر آيه‌اي را مي‌توان يافت که مضامين و لحني شبيه به اين دو آيه داشته باشد. اين چه امر خطيري است که عدم ابلاغ آن توسط پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، ‌زحمات 23 ساله آن حضرت را تباه مي­‌گرداند و در اين صورت نبي اکرم (صلي الله عليه و آله و سلم) هرگز رسالت خويش را به مردم نرسانده و وظيفه پيامبري را بجاي نياورده است؟ واقعاً اين چه پيامي است که خداوند متعال به پيامبر خويش وعده داده است تا او را در زمينه ابلاغ آن، حافظ و نگهدار باشد؟

به علاوه، مگر اين موضوع چه اهميتي دارد که ابلاغ اين پيام به امت و پيروي مردم از آن، سبب کامل شدن دين و تمام شدن نعمت و رضايت پروردگار مي­‌گردد؟ پس ديگر جاي هيچ ترديدي باقي نمي­ماند که روز نزول و ابلاغ اين امر مهم و خطير که بدين واسطه، روز اکمال دين و رضايت پروردگار محسوب مي‌گردد، داراي اهميت بسزايي در ميان مسلمين خواهد بود.

کمتر مقطع تاریخی را می‌توان در جهان اسلام یافت که از لحاظ سند، و کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، استحکامی نظیر این رویداد مهم داشته باشد.

هنگامی که به راویان حدیث غدیر می‌نگریم، در مرتبه نخست نام اهل‌ بیت گرامی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) یعنی امام ‌علی (علیه السلام)، فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) دیده می‌شود و در مرتبه بعدی نام حدود 110 تن از صحابه پیامبر اسلام به چشم می‌خورد که در این میان، نام افرادی شاخص از میان صحابه همچون:

 1- ابوبکر بن ابی­‌قحافه            2 - عمر بن ‌الخطاب     3- عثمان بن عفان      4- عایشه بنت ابی‌بکر           5- سلمان فارسی                  6 - ابوذر غفاری           7 - عمار یاسر            8- زبیر بن‌ عوام                        9-عباس بن عبدالمطلب           10- ام سلمه            11- زید بن ‌ارقم          12 - جابر بن عبدالله‌ انصاری   

 13 - ابوهریره                         14- عبدالله ‌بن ‌عمر بن ‌الخطاب

 

و...توجه آدمی را به خود جلب می‌کند که تمامی آنان در محل غدیر حاضر بوده‌اند و حدیث غدیر را بدون واسطه نقل نموده‌اند.

سپس در میان تابعین، حدیث غدیر از 83 تن از تابعین نقل شده است که از جمله آنان می‌توان به:

1-اصبغ بن‌ نباته      2  - سالم‌ بن ‌عبدالله ‌بن عمر بن الخطاب     3- سعید بن‌ جبیر      4- سلیم‌ بن قیس     5-عمر بن عبدالعزیز(خلیفه اموی)

اشاره نمود.

در ميان علماي اهل تسنن از قرن دوم تا قرن سيزدهم، 360 تن، حديث غدير را در آثار خويش نقل نموده‌اند که 3 تن از صاحبان صحاح سته (صحاح ششگانه) و دو تن از پيشوايان فقهي اهل تسنن نيز در شمار اين بزرگان جاي دارند. عقایدشناساناهل تسنن نیز از ذکر حدیث غدیر گزیرى نداشتند و به عنوان نقل دلیل شیعیان آن رانگاشته اند فرهنگ نویسان نیز هنگامى که به واژه هایى مانند: غدیر، خم ،ولى ، مولى رسیده اند، به حدیث غدیر اشاره کرده اند.پس به طور کلى دانشمندانمطلع و بى غرض اهل تسنن ، از مورخان و محدثان و مفسران و عقایدشناسان ، این واقعه رابا مدارک و سندهای فراوانى در کتابهاى خود آورده اند برای اطلاعات بیشتر به  کتاب الغدیرمراجعه کنید.

در بين محدثين و علماي شيعه نيز افراد فراواني حديث غدير را در کتب مختلف، روايت نموده‌اند، که تعداد دقيق آنان مشخص نيست. از اين انديشمندان مي‌توان به:

1-شيخ کليني 2- شيخ صدوق 3- شيخ مفيد 4- سيد مرتضي و... اشاره نمودکه اینها همه  نشان از اهمیت بالای واقعه غدیرمی باشددر حکمت 374 نهج البلاغه آمده است: همه فریضه‌ها و عبادات در مقابل فریضه امر به معروف و نهی از منکر مانند آب دهان در مقابل دریا است و پیامبر اکرم(ص) نیز در روز غدیر فرمودند: بزرگترین معروف، ابلاغ پیام غدیر به دیگران است و تا روز قیامت باید پدران به فرزندانشان و حاضران به غائبان این واقعه را منتقل کنند.

گردآوری وتنظیم: سجاد سحر خوان

 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:سه شنبه 31 شهريور 1394      نظرات


صفحات وب

موضوعات

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

   

چت باکس

لینکستان

آمار وبلاگ
تعداد بازدید امروز:105
تعداد بازیدید دیروز:27
تعداد بازدید ماهانه:346
تعداد بازید سالانه:4,060
تعداد کل بازید ها تا امروز:15,017

وبلاگ نویسی
  
آمار گیر وبلاگ
   

[Link_Title]                 

:لینک دوستان

Designig & Coding : Sajjad Saharkhan