close
تبلیغات در اینترنت
غدیر در آینه تکلیف
لوگوی وبلاگ

آرشیو ماهانه

نظرسنجی
مهم ترین عامل شکستن بیعت مردم بعد از غدیر چه بوده؟
مهم ترین عامل فاجعه بزرگ منا چیست؟
     
تولیدات وبلاگ
 

 
روز شمار غدیر
 
 

منوی وبلاگ

 

 

 
حجه البلاغ کجا و حجه الوداع کجا
 
چرا آخرین حج پیامبر که تا قرن پنجم  به 
حجه البلاغ معروف بود
تبدیل به حجه الوداع شد
...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:دوشنبه 30 شهريور 1394      نظرات
 

مسئولیت عظیم حاضران غدیر از زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

1. از همگان خواست تا به امامت دوازده امام اعتراف كنند.

2. از همگان خواست تا به امام على (علیه السلام) بیعت كنند.

3. از همگان خواست تا از فرمان على (علیه السلام) سرپیچى نكنند كه فرمود:

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:سه شنبه 20 تير 1396      نظرات
 
غدیر قطب نمای وحدت
 

 


هیچ جامعه ای به حیات طیبه خود نمی رسد مگر اینکه یک ولی و رهبر مصلح و الهی باشدو مردم ولایت پذیری  این رهبر باشند. در واقع ولایت روح اسلام است و اسلام بدون  ولایت جسم بدون روح است.
و اگر آموزه های اسلام پویا وزنده است در حقیقت ولایت باعث حرکت و پویایی در مجموعه باورها و ارزشهای اسلامی شده است .پویایی جامعه و در نهایت پیشرفت، رشد وتعالی تمدن جامعه امروز در گرو وجود ولایت الهی است که درعید غدیرسنگ بنای این نظام اجتماعی، سیاسی و حکومتی گذاشته شد و بطور شایسته و مطلوب انسانی الهی برگزیده و به بشریت معرفی شد.
عید غدیرعید هویت اسلام ناب محمدی در چهره  ولایت الهی امام علی (ع)است در این روز استمرار رسالت بر امر خدای تعالی وبا دست پیامبر اکرم (ص)  در ولایت امیر المومنین است ولایت غدیر تداوم نهضت رسول در بعد حکومتی است.
حضرت علی(علیه السلام) دراین روز معرفی شد تا حکومت انبیا را استمرار دهد و حدود و قوانین الهی را جاودان کند و چراغ پرفروغ نبوی برای همیشه روشن مانده و در دستان صالح ترین افراد قرار گیرد.
...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:جمعه 09 تير 1396      نظرات
 

دلایل عقلی و نقلی اثبات امامت وضرورت وجود امام

Image result

امامت در اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است و قرآن مجید آن را آخرین مرحله ی سیر تکاملی انسان می داند که تنها پیامبران اولوالعزم بدان رسیده اند و در باره ی حضرت ابراهیم (ع)می فرماید:

به یاد آور هنگامی که پروردگار ابراهیم او را با وسایل گوناگونی آزمود و او آزمایش خود را کامل کرد (و از عهده آنها برآمد) خدا به او فرمود:

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:شنبه 06 شهريور 1395      نظرات
 

ثواب عظیم برای افطاری دادن در غروب عید غدیر

این روایت قسمتی از خطبه امیرالمومنین(ع) در عید غدیر است که اتفاقا مصادف با جمعه بوده است، که این خطبه توسط امام رضا(ع) در عید غدیر در حالیکه عده‌ای از خواص و اصحابشان را برای پذیرایی و افطار جمع کرده بودند از قول امیرالمومنین(ع) نقل شده است.

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:یکشنبه 05 مهر 1394      نظرات
 

هزاران دست بیعتگر کجا رفت؟

 

این نوشتار در بزرگداشت عیدی به پهنه همه تاریخ نگارش یافته است.روزی که رسول خدا(ص)در «حرای حق‏» به نبوت مبعوث شد، فرمان‏ هدایت و سعادت انسان‏ها را در کف داشت.
آن روز هم در «پهنه غدیر» و در جمع حاجیان برگشته از زیارت‏خانه خدا به خطبه خوانی پرداخت، باز در اندیشه نجات امت وتضمین سعادت آنان بود.
این است که «غدیر» را حلقه میانی «رسالت‏» و «امامت‏»می‌شناسیم و «ولایت‏» را تداوم «نبوت‏» می‏دانیم.
غدیر، از سویی به «بعثت در حرا» وصل می‌‏شود و از سوی دیگربه «شهادت در کربلا» پیوند می‌‏خورد و فاصله میان حرا تا کربلارا دریایی از باورهای پاک و هدایت‌های آسمانی پر کرده است که در«غدیر» تجسم یافته است.
دریای غدیر، از ریزش آبشارگون وحی بر جان محمد(ص)لبریز است وقامت دین در زلال «غدیرخم‏» انعکاس می‌‏یابد.
«غدیر» ، هنوز هم چشم‌ه‏ای لبریز از هدایت‏‌ها و کرامت‏‌هاست ودریایی مواج از آب حیات و باور و بصیرت، تا در کویر حیرت وهامون ضلالت، کام جانها را سیراب سازد و هادی اندیشه‏‌ها گردد.

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:شنبه 04 مهر 1394      نظرات
 

مطالبات غدير چيست؟

اسلام به عنوان آخرين دين و ناسخِ تمام اديان، حامل والاترين معارف الهى است كه به زمان و مكان محدود نمى شود. اين معارف مى بايست براى هميشه و در تمام دنيا به عنوان سازنده ى فكر و روح مردم و دستور العمل و قانون نامه ى بشريت تلقى گرددپيامبر صلى اللَّه عليه و آله اعلان و نصب و تعيين رسمى و عمومى جانشینی مولا علی ع را درعظيم ترين اجتماع مردم در تاريخ حيات آن حضرت و در آخرين ماههاى عمر با برکتشان انجام دادند تا اسلام برای همیشه تاریخ بیمه شود آن موقعيت زمانى و مكانى براى اعلان رسمى 'غدير خم' بود كه بطور اساسى منافقين را فلج كرد و نقشه هاى چندين ساله ى آنان را نقش بر آب كرد و بر آنچه در خاطر شيطان صفت خود پرورده بودند خط بطلان كشيد.

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:شنبه 04 مهر 1394      نظرات
 
غدیر در ایینه تکلیف3
 

  بارها شنیده ام وشنیده ای که آخرین پیامبر در آخرین سفر خود حجه الوداع مهمترین خطابه خود را ایراد نمود و در آن از جانب پروردگارش، علی ابن ابی طالب را به جانشینی خود برگزید و نیز شنیده ایم در آن مهمترین کلامش، تکلیف امت خود را این گونه فریاد کرد که:

باید همه ی حاضران به غائبان و نیز همه ی پدران به فرزندانشان پیام غدیر را تا روز قیامت برسانند.

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:جمعه 20 شهريور 1394      نظرات
 

  غدیر درس ولایت

ترویج معارف عالی خطبه غدیر، وظیفه هر شیعه آگاه و عالم است، مسأله امامت و ولایت و زنده نگهداشتن غدیر به یک معنا زنده نگهداشتن اسلام است.محور سخن در سخنرانی پیامبر، ولایت دوازده امام (ع) و شأن امامت ایشان است و حضرت از سه موضوع خارج نشده است

اول مواردی از خطبه صریحا درباره ولایت و امامت دوازده امام است دوم مواردی دیگر به عنوان مقدمه چینی و بستر سازی برای مسأله ولایت و سوم مواردی هم در بیان شأن امامت و درجه اعلای ولایت امامان و فضائل ایشان و برنامه های اجتماعی آنان و درباره دشمنان ایشان و رؤسای ضلالت و انحراف استان ایشان و رؤسای ضلالت و انحراف است.

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:دوشنبه 16 شهريور 1394      نظرات
 
غدیر در ایینه تکلیف2
 
  

 

 عمل روز غدیر برابر با هشتاد ماه است. [ وسائل: ج 7 باب 14 ح 6. ] به علت اهمیت این روز اعمال و آدابى ذكر شده كه با هیچ روزى برابرى نمى كند و مختص به قشر خاص و سنّ معیّنى نیست و داراى ابعاد اعتقادى و عبادى مختلفى است.

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:دوشنبه 16 شهريور 1394      نظرات
 

غدیر در آیینه تکلیف 1

 

    امام صادق علیه السلام درباره عید غدیر فرموده اند:
<< ان بزرگترین عید خداوند است و خدای عزّوجل هیچ پیامبری را مبعوث نکرده مگر آنکه این روز را عید گرفته است.>>(1) 
ما شیعیان که سالروز غدیر را جشن می گیریم و به آن افتخار می کنیم، آیا تاکنون به مسؤولیّتی که در قبال آن داریم، اندیشیده ایم آیا توجّه کرده ایم که مؤمنان آخر الزّمان هم مخاطبان واقعی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم در روز غدیر سال دهم هجری بوده اند؟ آیا می دانیم که از آنروز به انجام دادن کدام بیعت، دعوت شده ایم؟
 نام غدیر به فرمایش امام صادق علیه السلام:
در آسمان <<یوم العهد المعهود>> ودرزمین <<یوم المیثاق الماخوذ>>(2)
...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:دوشنبه 16 شهريور 1394      نظرات
 

آموزه های غدیر(غدیر در آینه تکلیف )

 

واقعه غدیر یک مکتب انسان ساز است که آرمان های انسانی بخوبی در آن تبلور یافته است و راه هدایت از گمراهی را مشخص کرده است.  عید غدیر یکی از بزرگترین وقایع تاریخ جهان است که تا قیامت مسیر خوشبختی و سعادت انسان ها را تعیین کرد. یک فرصت طلایی برای درک بهتر معارف اسلامی و شناخت تاریخ اسلام و فصل ممیز تاریخ اسلام از تاریخ جاهلی است که بر همه مسلمانان واجب است غدیر را شناخته و اهداف آن را درک کنند. 

...ادامه مطلب
 
نویسنده:سجاد سحرخوان در تاریخ:دوشنبه 16 شهريور 1394      نظرات


صفحات وب

موضوعات

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

   

چت باکس

لینکستان

آمار وبلاگ
تعداد بازدید امروز:94
تعداد بازیدید دیروز:27
تعداد بازدید ماهانه:335
تعداد بازید سالانه:4,049
تعداد کل بازید ها تا امروز:15,006

وبلاگ نویسی
  
آمار گیر وبلاگ
   

[Link_Title]                 

:لینک دوستان

Designig & Coding : Sajjad Saharkhan